Provera priče orijentisano ka rešenju: Uvod

U ovoj fazi potencijalno ste pronašli početak ubedljive priče. Kako znate da je dobra?

Kao kod svake priče, ideju ćete morati da proverite.

Prvo, sledite pravila dobrog novinarstva. Pokušajte da pronađete više različitih perspektiva prilikom izveštavanja o priči. Intervjuišite ljude koji nemaju ličnog udela u ishodu intervencije. Mislite o tome ko finansira vaše izvore.  

Procena potrebna za identifikaciju dobre priče orijentisane ka rešenjima slična je proceni potrebnoj za identifikaciju dobre priče o problemu: šta se dogodilo i kako znamo da se dogodilo? Razlika je u uočenim posledicama pogrešnog shvatanja. U novinarstvu, reći da je nešto problem, a pogrešno ga razumeti je prekršaj. Kazati da nešto funkcioniše, a pogrešno ga razumeti je krivično delo. „Preterano lakoveran “ jedna je od najgorih stvari koju možete reći za novinara. Kako to izbeći? 

 

Ne preterujte.

 

Nemojte podrazumevati da je problem rešen - verovatno nije. Ne objavljujte da je to najbolje rešenje - to ne možete znati. Ne predviđajte da će trajati - možda i neće. Ograničite se u izveštavanju na: nešto se dešava, a evo šta kažu dokazi. Kao što je to slučaj sa tradicionalnom pričom, "dokazi" nisu samo podaci. Oni se takođe mogu naći u intervjuima, tradicionalnom izveštavanju - u svim načinima na koje novinari prikupljaju informacije. Nijedno rešenje nije savršeno. Pobrinite se da izveštavate o njegovim ograničenjima i poteškoćama.

Takav oprez će vas štititi. Ne morate brinuti o tome da ćete izgledati kao zagovarač ako ne zagovarate. Ako se rešenje raspadne nekoliko meseci kasnije, ne izgledate lakoverno, jer ste jednostavno izvestili o onome što se u to vreme dešavalo.

Ove smernice su takođe oslobađajuć́e. Ne morate pokušavati da rangirate i upoređujete rešenja da biste pronašli ono najuspešnije. Slobodni ste da pišete o rešenjima koja su samo delimično uspešna - ili čak neuspešna, sve dok je to interesantan ili važan neuspeh, a čitaocu možete objasniti zašto o tome izveštavate (pogledajte naš odeljak o neuspehu). Samo tražite dobru priču.

Pronađite i drugu stranu.

 

 

 

U priču orijentisanu ka rešenjima je veoma važno uključiti informisane skeptike. Slušanje i uključivanje različitih gledišta - naročito kada je reč o temi koja je relativno nedokazana - će vašem novinarstvu dati veću težinu.

 

 

Koristite podatke da biste radili unazad od ishoda kad je to moguće.

 

Kao što je naznačeno u našem odeljku „Delovi“, ovo vam pruža određeni komfor. S tim u vezi: zapamtite da čak i kod brojeva može postojati nečiji lični udeo u njihovom prikupljanju i deljenju.

Budite dodatno oprezni. Vaši sagovornici će verovatno požuriti da razgovaraju sa vama o priči orijentisaoj ka rešenjima. Ali ne bi trebalo da brzopleto poverujete u ono što kažu. Nabavite dokaze koji bi podržali bilo kakvu tvrdnju o uspehu.

„Mora da postoji konkretan problem ili konsenzus da postoji problem. Procenite odgovore. Mora postojati način da se meri njihova efikasnost. Ako dokazi anegdotski, ako samo imamo ljude koji kažu: "Oh, ovo je sjajno", to zaista nije dovoljno. Potreban nam je način da to izmerimo. Ako se odgovor ili rešenje pojavilo zato što je neko samo bacio gomilu novca na to, verovatno nas to ne zanima, jer to sprečava mnogo drugih mesta da ponove ili sama isprobaju isto. To govori o još jednoj stvari koju tražimo. Da li je odgovor ili rešenje merljivo? Može li se ponoviti negde drugde?“

Janet Horne Henderson portrait
Dženet Horn Henderson (Janet Horne Hend)
Sijetl tajms