Bevezetés
Az Op-Ed Projektben dolgozó barátaink összefoglalták, hogyan ajánlatos bemutatni egy témaötletet a szerkesztőnek. Egy jó bemutatónak három alapkérdésre kell válaszolnia:
Kapcsolódik-e a történet szélesebb társadalmi vitákhoz? Milyen módon hat a téma az olvasó életére? Mik a tágabb összefüggései?
Mitől időszerű a hír? Miért most kell ezt a történetet megírni és közzétenni, miért nem múlt héten vagy egy év múlva? Gondolhat itt évfordulókra, ünnepekre, aktuális trendekre, eseményekre stb.
Mi a személyes indítéka, ami a történet megírására készteti? Nagyon röviden bizonyítsuk be, hogy mi vagyunk a leginkább megfelelőek ennek a cikknek a megírására.
Valójában ez a három kérdés csak a kiindulópontot jelenti. Egy megoldásközpontú történet vázolása ennél sokkal bonyolultabb, mivel a szerkesztők egy része kételkedni fog a bemutatott megoldásokban. Ha megoldásközpontú történet megírása mellett kívánunk érvelni, tömör és világos levélben ki kell emelnünk néhány szempontot:
A megismert indikátorok azt mutatják, hogy ezt a történetet érdemes még alaposabban megvizsgálni. Itt konkrét adatokra, egymástól független, hiteles forrásokra gondolunk, amelyek alapján a szerkesztő gyorsan átlátja, hogy a leírtak gondos, előzetes kutatómunkára épülnek.
Érdemes minden lehetséges korlátot is megemlíteni a történettel kapcsolatban, mert ebből a szerkesztő megérti, hogy nem feltupírozott sztoriról van szó.
Rövid listát is készíthetünk a témában jártas szakemberekről, akikkel interjút tervezünk. Gondoljunk itt kutatókra vagy az évek óta „frontvonalban” dolgozókra, az adott terméket használó fogyasztókra, és így tovább. Ebből a szerkesztő megérti, hogy komolyan gondoljuk a téma megírását és nem csupán jószándékú emberek meginterjúvolásáról van szó.
És természetesen alapvető, hogy nevünk alatt adjuk meg telefonszámunkat és e-mail címünket az üzenetben. Levelünk tartalmazzon hiper-hivatkozásokat az előzetes kutatással kapcsolatban, így a szerkesztő ellenőrizni tudja a leírtakat. És érdemes a szerkesztőnek újra írni, ha egy héten belül nem érkezik válasz. Minden szerkesztő nagyon elfoglalt, az udvarias érdeklődést viszont jó néven veszi.