Redakcje na całym świecie szukają sposobów na to, jak świadomie wybudować więź ze swoimi odbiorcami. Dla wielu to wyzwanie natury egzystencjalnej, które komplikują aktualne problemy świata mediów i serwisów informacyjnych, takie jak dezinformacje, brak zaufania oraz podziały. Niektórzy odbiorcy, zmęczeni negatywnymi informacjami, odwracają się od mediów, ponieważ nie wierzą już, że media są w stanie oddać realia ich życia lub też problemy społeczności, w których żyją.
Dziennikarstwo rozwiązań proponuje, jak można zmienić tę dynamikę. Historie lepiej oddające jądro społeczności – jej problemy i ich możliwe rozwiązania – mogą tworzyć platformę do bardziej konstruktywnych dyskusji, które z kolei mogą prowadzić do działań naprawczych i zaangażowania samych społeczności w te procesy.
Tworzenie i utrzymywanie tego rodzaju dialogu wymaga wysiłku w czasach, kiedy zasoby redakcji są coraz bardziej ograniczone. Mamy jednak dobrą wiadomość: wiemy, że odbiorcy i członkowie społeczności są zdeterminowani i chcą uczestniczyć w nowym rodzaju dialogu. Potrzebują konstruktywnych historii, które pomogą im podejmować działania przeciwko problemom z pozoru trudnym do rozwiązania.
Solutions Journalism Network (Sieć Dziennikarstwa Rozwiązań) i inni udokumentowali silną, kluczową zależność między dziennikarstwem rozwiązań a działaniami, które wzbudzają konstruktywny dyskurs publiczny oraz produktywne dyskusje online. Dzięki doświadczeniom naszych partnerów mogliśmy się przekonać o sile dziennikarstwa rozwiązań w budowaniu zaufania wśród społeczności, szczególnie tych, które czują się demotywowane, odosobnione lub pomijane w mediach. Zauważyliśmy też, że informacje zorientowane na rozwiązywanie problemów dostarczają odbiorcom więcej poczucia skuteczności własnych działań, energii i więzi ze swoją społecznością, wzmacniając konstruktywne działania jednostek i grup oraz katalizując aktywny udział w życiu społecznym.
Istnieje wiele sposobów oraz dobrych praktyk, jak sprostać takiemu wyzwaniu jak zaangażowanie. Celem tego instruktażu nie jest duplikowanie wiedzy już zebranej przez inne społeczności czy przewodniki (patrz: sekcja „Dobre źródła” – tam znajdziesz listę inspiracji), ale skupienie się na wzajemnie wzmacniającym się związku między dziennikarstwem rozwiązań a działaniami angażującymi publiczność. Dzięki doświadczeniom naszych partnerów z redakcji zobaczysz wpływ, jaki strategie dotyczące odbiorców i ich zaangażowania mogą mieć na raportowanie rozwiązań i ogólne relacje w redakcji. Znajdziesz tu informacje na temat projektowania działań online i offline oraz zarządzania nimi. Działania te wzmacniają siłę prezentowanych rozwiązań, jak również pozwalają na bardziej konstruktywny dyskurs publiczny. Będziemy się dzielić narzędziami, taktykami, spostrzeżeniami i sprawdzonymi metodami z redakcji, które zdefiniowały się na nowo poprzez lepsze zrozumienie potrzeb swoich społeczności i odpowiedź na te potrzeby.
Instruktaż został opracowany przez Natalie Chang oraz zespół Solutions Journalism Network.
NA CZYM POLEGA ZAANGAŻOWANIE?
Zaangażowanie to działania zorientowane na lepsze relacje między dziennikarzami a odbiorcami, które z kolei prowadzą do lepszych wiadomości, dzięki czemu można lepiej służyć społeczeństwu. Sprawozdawczość i czynności związane z zaangażowaniem często odbywają się w interaktywnym, pozytywnym zapętleniu – dziennikarze informują zaangażowane środowiska, te zaś dostarczają informacji sprawozdawcom. Jeśli dziennikarstwo rozwiązań i zaangażowanie są właściwie uprawiane i w pełni zintegrowane, to zaangażowanie nie jest działaniem dyskretnym, ale nieodłącznym elementem samego dziennikarstwa oraz jego nieodłączną wartością.