Minneapolis Star Tribune („Muzułmanie i deradykalizacja: co działa?”)

Zdjęcie: Renée Jones Schneider dla Minneapolis Star Tribune

W 2016 r. Minneapolis Star Tribune rozpoczęło serię dziennikarską poświęconą rozwiązaniom „Muzułmanie i deradykalizacja: co działa?”. Zespół stworzył ok. 20 historii, z których wiele dotyczyło działań mających zapobiegać radykalizacji niektórych członków dużej somalijskiej społeczności w Minnesocie. Zamiast patrzeć na sytuację lokalnie, reporterzy udali się do Danii, Londynu i Maryland, aby zbadać, jak inne społeczności zareagowały na ten problem.

Somalijska społeczność w Minneapolis jest największą poza Somalią, jest także bardzo zamknięta. Bariery językowe i kulturowe utrudniały dziennikarzom budowanie pełnych relacji ze społecznością (np. w tej kulturze mężczyźni nie mogą przeprowadzać wywiadów z kobietami). Somalijczycy są zwykle ostrożni w rozmowach z obcymi, zwłaszcza że stali się celem nowej polityki migracyjnej. Chociaż reporterzy Star Tribune mieli pewne doświadczenia w pracy z tą społecznością, pisanie na tak drażliwy temat było trudne.

Zespół Star Tribune ciężko pracował, aby zaangażować członków społeczności somalijskiej i dać im możliwość wyrażenia swoich opinii na szereg tematów. Kate Parry, asystentka redaktora naczelnego ds. rozwoju projektów specjalnych, wspomina: „Na początku rozmawialiśmy o tym, co powstrzymałoby ludzi przed tym [zaangażowaniem się]. Była główna grupa ludzi, którzy mieli wiedzę o społeczności, rozmawialiśmy o tym, co chcieliśmy robić i co mogłoby nam przeszkodzić w zrobieniu tego dobrze”.

Wysiłki gazety się opłaciły: Zaangażowanie publiczności utrzymywało się na wysokim poziomie przez całą serię, a pracownicy otrzymywali mnóstwo telefonów i e-maili w dniach po publikacji artykułów. Seria zwróciła nawet uwagę prokuratora stanowego, który odpowiedział na nią i zaangażował się w dyskusję o tym, jak wysiłki w Minneapolis kontrastują z raportami gazety na temat reakcji Maryland.

NARZĘDZIA/TAKTYKA:

  • Zatrudniono somalijską reporterkę. Gazeta zapewniła stypendium somalijskiej dziennikarce Faizie Mahamud, która została później, po zakończeniu serii, zatrudniona na pełny etat dzięki swoim wysokim umiejętnościom reporterskim. Była cennym źródłem pomysłów na historie i zapewniała zespół, że aktywności związane z zaangażowanymi działaniami znajdą swoje odbicie w społeczności.
  • Zorganizowano panel informacyjny z somalijskimi liderami. Star Tribune zaprosiło do redakcji grupę wpływowych osób ze społeczności somalijskiej, aby omówić treści artykułów. Zaproszeni goście nie byli głosami, które zwykle pojawiają się w mediach jako przedstawiciele tej społeczności (zwyczaj mediów zwracania się zawsze do tych samych rzeczników stał się powodem ogólnej irytacji). Zamiast tego gazeta zaprosiła nowe osoby: liderów organizacji non profit, nauczycieli i innych, którzy byli dobrze powiązani w społeczności, ale rzadko pojawiali się w wiadomościach. W wydarzeniu wzięło udział prawie 60 pracowników redakcji, którzy szukali nowych źródeł informacji na przyszłość.
  • Przeprowadzono dyskusję typu World Café. Star Tribune zorganizowało imprezę w takim stylu, z somalijskimi studentami i w miejscu, które wydawało się znajome i wygodne – w lokalnym college’u w pobliżu somalijskich dzielnic. Gazeta zapewniała catering halal, starannie dobrany w porozumieniu z członkami społeczności somalijskiej i jej somalijską reporterką, co nadało przyjazny i gościnny ton spotkaniu. Grupa reporterów i moderatorów wybrała z wyprzedzeniem od 8 do 10 kwestii, które budziły niepokój somalijskiej społeczności. Zorganizowano stoły dla 4 lub 5 osób, w tym dla sekretarza notującego rozmowy w każdej grupie.
  • Listening Post: Zespół przyniósł urządzenie nagrywające do kawiarni i innych miejsc publicznych w dzielnicy Cedar-Riverside, w sercu somalijskiej społeczności w Minneapolis.
  • Tłumaczenie opowiadań: Star Tribune przetłumaczyło historie na język somalijski i nawiązało współpracę z lokalną somalijską gazetą.
  • Wirtualna piesza wycieczka: Gazeta przygotowała wirtualną pieszą wycieczkę po okolicy, która jest sercem i duszą lokalnej społeczności somalijskiej. Narratorami byli ludzie, którzy mieszkają lub pracują w sąsiedztwie.
  • Grupy fokusowe: Na końcu projektu rozwiązań w somalijskiej społeczności wystąpiła epidemia odry. Star Tribune zainicjowało współpracę z Wilder Research (oddziałem Wilder Foundation, który współpracuje ze społecznościami imigrantów w Minnesocie) w celu zorganizowania grup dyskusyjnych z somalijskimi rodzicami na temat szczepień, co do których społeczność miała znaczne wątpliwości. Ten ruch w kierunku strukturyzowanych grup fokusowych stanowił celowe wyjście poza inne działania gazety związane z zaangażowaniem. Parry mówi: „Warto, bo gazety w pewnym sensie zmyślają. I warto się zastanowić, czy w naszej społeczności jest ktoś, kto ma już duże doświadczenie w pracy z nimi, kto ma źródła”

CO DZIĘKI TEMU WIEMY? (PODPOWIEDZI)

  • Rozwijaj umiejętność korzystania z wiadomości. Bez względu na to, w jakiej społeczności pracujesz (ale szczególnie jeśli jest to społeczność zmarginalizowana, która nie angażuje się zbytnio w działania prasy), skorzystaj z okazji, aby omówić rolę mediów oraz zwalczać wszelkie błędne wyobrażenia i plotki. Podczas forum społeczności redaktor naczelny Star Tribune przedstawił projekt „Newsroom 101”, omawiając strukturę redakcji oraz sposób, w jaki gazeta współpracowała i nie współpracowała z władzami federalnymi. Było to szczególnie ważne w walce z przekonaniem, że media są w zmowie z rządem (jak to często dzieje się w Somalii). Z kolei członkowie społeczności somalijskiej zostali poproszeni o podzielenie się czymś, co według nich powinna o nich wiedzieć redakcja. Na forum społeczności Kate Parry zaprezentowała również powiększone wydruki historii na temat społeczności somalijskiej, które Star Tribune przygotowało wcześniej. Był to sposób na pokazanie wysiłków, które podjęła gazeta, aby zaangażować somalijskich czytelników w budowanie wzajemnego zaufania.
  • Zaproś właściwe osoby. Star Tribune położyło mocny nacisk na umieszczenie odpowiednich ludzi w pokoju i przemyślane wyjście poza tzw. typowych podejrzanych. Somalijska reporterka Faiza Mahamud była bardzo pomocna w tym zakresie. Gazeta upewniła się, że panel redakcyjny obejmuje osoby, które nie są tradycyjnymi przedstawicielami społeczności Somalii.
  • Wyrównaj dynamikę mocy poprzez moderowanie. Gazeta zatrudniła David Cournoyer, utalentowanego rdzennego Amerykanina i mediatora, by przemyślał on, jak postawić członków społeczności somalijskiej na równi z reporterami. Aby nadać odpowiedni ton, Cournoyer zasugerował powołanie dwóch moderatorów, jednego ze społeczności somalijskiej i jednego ze Star Tribune.
  • Nie lekceważ znaczenia posiłków. „Ludzie naprawdę docenili aspekt związany z jedzeniem. To był dobry początek, który powiedział coś o naszej gościnności” – mówi Parry. Mahamud również była kluczowa dla projektu, pomagając gazecie w dokonywaniu właściwych wyborów. Ostrzegła zespół, że kurczak nie będzie odpowiednim dodatkiem do pasty mięsnej halal. „Po prostu wiedziała kilka rzeczy na temat tego, jak działa ta społeczność, do których my sami nie mieliśmy dostępu” – mówi Parry.
  • Wykorzystaj multimedia. Gazeta trafiła do społeczności somalijskiej i nakręciła film przedstawiający okolicę, w której mieszka wielu Somalijczyków. Ludzie rozmawiali o swoich biznesach i życiu. Była to jedna z najbardziej udanych historii w trakcie projektu