Your Voice Ohio
Your Voice Ohio to efekt współpracy prawie 40 punktów w całym Ohio, obejmujących prasę, radio i telewizję. We współpracy z The Jefferson Center, bezpartyjną organizacją obywatelską, w 2017 r. zorganizowano wspólne dyskusje w stylu World Café, skupione na przejawach epidemii opioidowej w regionie, potencjalnych rozwiązaniach i krokach, które media mogą podjąć, aby pomóc. Reporterzy dołączyli do członków społeczności, starając się naprawdę zrozumieć ich sytuację i się w nią wczuć.
Doug Oplinger, kierownik projektu z Your Voice Ohio i były redaktor naczelny Akron Beacon Journal, od ponad 30 lat wierzy w grupy fokusowe. „Słuchając rozmów, zaczynasz rozumieć niuanse i postrzegać historie na różne sposoby” – mówi.
W latach 2008–2012 Oplinger zaczął dostrzegać rosnące obawy Amerykanów o stan ich demokracji i szkodliwą rolę mediów w rozdzielaniu społeczności. W 2012 r. grupy fokusowe zorganizowane w ramach projektu obywatelskiego z lokalnymi partnerami i Uniwersytetem w Akronie ujawniły, że ludzie obwiniają media o impas w rządzie i brak dyskursu obywatelskiego. Wydawało się również, że dziennikarze zaprzeczają ich punktowi widzenia i już nie współczują czytelnikom.
W 2016 r. Oplinger współpracował z The Jefferson Center, aby uruchomić projekty „Informed Citizen Akron” i „Your Vote Ohio”, mające na celu znalezienie rozwiązań łagodzących nieprzyjemny ton kampanii prezydenckiej i umożliwienie lokalnym mediom odgrywania konstruktywnej roli w rozmowach obywatelskich. Oprócz sondaży i ankiet w ramach projektu zorganizowano serię intensywnych debat, z których każda trwała trzy dni. Uczestnikom zadano następujące pytania:
- Jakich informacji potrzebujesz?
- Czego chcesz od lokalnych mediów?
- W jaki sposób media mogą lepiej służyć twoim potrzebom informacyjnym?
- Jak najlepiej przedstawić ci informacje?
Na podstawie zaleceń, które pojawiły się w wyniku tych dyskusji, konsorcjum organizacji medialnych utworzyło partnerstwo w celu wymiany wyników badań, pracy i współpracy nad serią historii opartych na dyskusjach.
Po wyborach w 2016 r. kolektyw zmienił nazwę na „Your Voice Ohio”, koncentrując się na epidemii opioidowej i szerszych kwestiach związanych z transformacją gospodarczą. Działania angażujące nadal mają na celu przybliżenie dziennikarzom społeczności, aby mogli oni zrozumieć jej odczucia i informacje, których potrzebują członkowie w codziennym życiu. „Pod koniec spotkania jeden z uczestników powiedział: «Nie wiedzieliśmy, że mediom tak bardzo zależy. Nigdy nie czułem takiej dobrej woli w mojej społeczności»” – mówi Oplinger.
NARZĘDZIA/TAKTYKA:
- Dyskusje w stylu World Café: Wydarzenia te obejmowały dyskusje w małych grupach, podczas których grupy zmieniały się przy stolikach, aby zapewnić każdemu możliwość omówienia pytań przy różnych stołach. Każda dyskusja trwała dwie godziny i dotyczyła trzech pytań: „(1) Jak wygląda epidemia opioidowa w Twojej społeczności? (2) Jakie są rozwiązania? (3) Jakie kroki możemy podjąć?”. Uczestnicy zostali również poproszeni o zapisanie jednego pytania, na które chcieliby uzyskać odpowiedź od dziennikarzy.
CO DZIĘKI TEMU WIEMY? (PODPOWIEDZI)
- Ustal podstawowe zasady dla dziennikarzy. Poproś dziennikarzy, aby odłożyli swoje notatniki. Zniechęcaj ich do robienia notatek i nie zezwalaj na prowadzenie rozmowy przez dyktafony ani kamery. Celem jest zrozumienie, jak ludzie się czują i jakie rozwiązania ich interesują, a nie otrzymywanie wypowiedzi lub przeprowadzanie wywiadów.
- Poproś dziennikarzy o udział w dyskusjach w wielu społecznościach. Doświadczenia są bardzo zróżnicowane w różnych społecznościach, więc dziennikarze mogą je w pełni wykorzystać, biorąc udział w kilku rozmowach.
- Współpracuj z doświadczonym moderatorem. The Jefferson Center specjalizuje się w projektowaniu działań angażujących społeczność wymagających dużej ilości zasobów we współpracy z różnymi instytucjami, w tym redakcjami. Jego pracownicy projektują, organizują i ułatwiają dyskusje społeczności, umożliwiając dziennikarzom aktywny udział i doświadczanie, jak można prowadzić rozmowy w inny sposób.
- Zapewnij różnorodność perspektyw: