Kroki do stworzenia artykułu rozwiązań
- Zidentyfikuj problem lub kwestię budzącą obawy (np. zmiana klimatu, bezpieczeństwo publiczne, niskie wskaźniki ukończenia studiów).
- Zadaj sobie pytanie: czego brakuje w publicznym dyskursie? Czy brakuje wiedzy o problemie? Czy może jest odpowiednia wiedza, ale brakuje reakcji? Jeśli tak, to tradycyjne dziennikarstwo, które ujawnia sam problem, może być tu najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli jednak w dialogu publicznym brakuje pytań typu: co można z tym zrobić? Kto lepiej sobie z tym radzi?, to wybrany temat jest dobrym kandydatem do zbadania przez dziennikarstwo rozwiązań.
- Rozpocznij poszukiwania tematów na artykuły dziennikarstwa rozwiązań. Czy są jakieś miejsca, które konsekwentnie radzą sobie lepiej niż przeciętnie? Czy są jakieś godne uwagi reakcje na problem? Przeczytaj nasze wskazówki w sekcji „Jak znaleźć tematy na artykuły ukierunkowane na rozwiązanie?”, aby przeprowadziły cię przez to zagadnienie.
- Wybierz historię, którą chcesz opisać, korzystając z tradycyjnej dziennikarskiej oceny. Możesz użyć naszych pięciu kryteriów i zajrzeć do sekcji „Jak prześwietlić temat na artykuł ukierunkowany na rozwiązania?”, aby wszystko przemyśleć. Pamiętaj: czy są dowody na sukces? Czy są one wiarygodne? Czy jest to jednorazowa lekcja, czy też lekcje, z których inni mogliby skorzystać? Jeśli historia dzieje się poza twoją społecznością, czy możesz nadać jej lokalne znaczenie, przedstawiając ją jako temat, o którym twoja społeczność powinna wiedzieć?
- Zrelacjonuj historię. Skorzystaj z naszych zasobów: „Jak przeprowadzić wywiad zorientowany na rozwiązania?” i „Jak zbudować artykuł dziennikarstwa rozwiązań?”. Jeśli istnieje wiele reakcji działających na różne sposoby, może to być kandydat do napisania cyklu artykułów.
- Na pewnym etapie tego procesu będziesz chciał nawiązać kontakt z redaktorem naczelnym. Jeśli pracujesz w newsroomie, prawdopodobnie rozwiniesz pomysły przy pomocy naczelnego. Jeśli jesteś freelancerem, zapoznaj się z naszym zasobem „Jak reklamować artykuł ukierunkowany na rozwiązania?”.
PRZESKOCZ DO
- Po opublikowaniu artykułu warto pomyśleć o jego wypromowaniu i zaangażowaniu w niego czytelników/słuchaczy/widzów. Sięgnij do naszego zasobu „Jak reklamować swój artykuł i zaangażować czytelników?” aby uzyskać wskazówki.
UWAGA!
Kolejność tych kroków może się różnić w zależności od sposobu otrzymywania informacji. Najpierw możesz usłyszeć o obiecującym rozwiązaniu, a następnie cofnąć się, aby poznać skalę problemu. Możesz usłyszeć o mieście/hrabstwie, które poznało określony sposób działania, a następnie dowiedzieć się, jak wprowadzono go tam w życie. Możesz również najpierw usłyszeć o problemie, a następnie pracować nad odkryciem istniejącej już reakcji. Możesz również zdecydować się na rozmowę z przełożonym dużo wcześniej niż podano w naszym przewodniku.