Dziennikarstwo rozwiązań i organizacja pracy?

Czy jesteś gotowy na to, aby na stałe wprowadzić dziennikarstwo rozwiązań do swojego newsroomu? Oto kilka dobrych rozwiązań zebranych w ramach współpracy Solutions Journalism Network z redakcjami:

Przewiduj nieporozumienia i im zapobiegaj

Wielu dziennikarzom idea dziennikarstwa rozwiązań odpowiada od początku. Niektórzy są jednak zdezorientowani tym sposobem działania, a nawet samym pojęciem dziennikarstwa rozwiązań; brzmi ono jak zapowiedź jakichś akcji promocyjnych, pustego PR lub tzw. dobrych wiadomości. Inni czują się niekomfortowo, gdy próbują czegoś nowego.

Laboratorium [Lab] SJN powinno wstępnie rozwiać wątpliwości dotyczące dziennikarstwa rozwiązań. Możesz dowiedzieć się więcej, jeśli skorzystasz z aplikacji Solution Story Tracker albo złożysz wniosek o prywatne warsztaty w twojej redakcji.

Przygotuj się na ponowną analizę priorytetów przyświecających ci podczas pisania

Problemy krzyczą, rozwiązania szepczą. Wiele wydarzeń, które mogą stać się tematem artykułów rozwiązań – katastrofy lotnicze, strzelaniny policyjne, epidemie chorób, a nawet awarie wody – dzieje się na twoich oczach i żąda opisania. Łatwo znaleźć materiały. Z drugiej strony artykuły ukierunkowane na rozwiązania są rzadko traktowane jako tzw. wiadomości z ostatniej chwili. (Mogą natomiast być kontynuacją tych wiadomości). Jak w przypadku dziennikarstwa ekonomicznego reakcje warte publikacji mogą pozostać nieodkryte, chyba że dziennikarze celowo wyciągną je na powierzchnię i przeprowadzą dochodzenie.

Redaktorzy naczelni zainteresowani dziennikarstwem rozwiązań muszą się zastanowić, kiedy zaangażować skromne zasoby redakcyjne w pracę przy takich właśnie artykułach. Sprowadza się to do odpowiedzi na pytanie: jakie są najważniejsze, najcenniejsze historie, które możemy przekazać naszym odbiorcom? Czego brakuje w dyskursie publicznym? A o czym piszemy tylko dlatego, że po prostu zawsze o tym pisaliśmy?

Presja związana z zasobami ludzkimi w dziennikarstwie powoduje, że wielu naczelnych musi ponownie przemyśleć podstawowe zasady, według których ustala tematy warte poruszenia. Przykład: czy musimy ponownie informować o posiedzeniu rady szkolnej, czy też czas naszego reportera lepiej spożytkować na analizę, jak szkoły zmieniają podejście do dyscypliny? Czy musimy skupić się na najnowszych lokalnych strzelaninach? Czy może jednak powinniśmy wysłać naszego reportera do pobliskiego miasta, gdzie wydają się wiedzieć, jak ograniczać przemoc z bronią w ręku?

Szukaj mistrzów

Znajdź redaktorów, którzy zachęcą współpracowników do systematycznego zadawania pytań. Czy są różne spojrzenia na rozwiązanie tej historii? Kto robi to lepiej? Znajdź osoby, które naprawdę chcą wprowadzić dziennikarstwo rozwiązań do redakcji. Poproś je, aby dbały o dynamikę pracy, nawet kosztem codziennych deadline’ów. Jeśli to możliwe, wyznaczaj mistrzów na różnych stanowiskach, aby regularnie zadawali wymienione pytania. Z biegiem czasu, ponieważ dziennikarze będą zdobywać doświadczenie w zakresie dziennikarstwa rozwiązań, odpowiedzi staną się odruchowe. Reporterzy zaczną instynktownie zadawać pytania, których wcześniej nie zadawali, i w naturalny sposób staną się partnerami lub mentorami dla innych.

Zaproponuj artykuł lub cykl artykułów

Warto mieć przygotowane przydatne i istotne pomysły na artykuły, gdy przedstawiasz ideę dziennikarstwa rozwiązań pracownikom redakcji. Byłoby idealnie, gdyby te pomysły uruchamiały potencjał, na którym można budować dziennikarstwo rozwiązań. Mówiąc obrazowo, aby były to najważniejsze do opisania kwestie. Zamiar jest taki, aby przenieść dyskusję z hipotetycznej na operacyjną – z „czy powinniśmy zajmować się dziennikarstwem rozwiązań?” na „a może opiszemy tę historię?”. Wyjaśnij, w jaki sposób ta historia wypełni kluczową lukę w twoim materiale. Kto będzie nad nim pracował? Jaki jest plan na działanie w mediach społecznościowych? Zachęcaj dziennikarzy do prezentacji artykułów zorientowanych na rozwiązania, ale nie zwlekaj z ruszeniem z pracą.

Szukaj możliwości otwarć

W miarę pojawiania się nowych wiadomości, gdy dziennikarze przychodzą z kolejnymi pomysłami, a plany opisania nowych tematów pojawiają się podczas redakcyjnych spotkań, pamiętaj o stosowaniu metod rozwiązań w codziennej pracy. Proste pytanie: „Czy istnieje tu sposób rozwiązania?”, może szybko przekształcić redakcyjną rozmowę w bogatszą i bardziej produktywną strategię informacyjną.

Ustaw konkretne cele

Jesteś redaktorem naczelnym, więc najprostszym sposobem na zintegrowanie rozwiązań z twoją publikacją jest poproszenie o to reporterów i zapewnienie im odpowiedniego czasu. Bądź szczery w dążeniu do celu. Może będzie to co najmniej jeden artykuł zorientowany na rozwiązanie w miesiącu, a może każdy reporter powinien zadawać pytanie: „Kto robi to lepiej?” podczas swojej pracy dziennikarskiej?

Wyróżniaj dobre dziennikarstwo rozwiązań

Redaktorzy naczelni mogą dodatkowo wspierać wprowadzanie dziennikarstwa rozwiązań, nagradzając tych pracowników, którzy wykonują je naprawdę dobrze. Nagrody mogą być proste: gratulacje za dobrze wykonaną pracę, miejsce na stronie tytułowej lub uznanie w redakcji dla dziennikarzy, którzy pomagają innym zobaczyć twórcze sposoby na uwolnienie się od starych przyzwyczajeń w pracy reporterskiej. Czasami stowarzyszenia prasowe i inne organizacje dziennikarskie same się nagradzają: seria „Szukając Bezpieczeństwa” opublikowana w „Fayetteville Observer” zdobyła pierwsze miejsce w dorocznym konkursie organizacji North Carolina Press Association w kategorii dziennikarstwo gospodarcze. A „Laboratorium Edukacyjne” w „The Seattle Times” dostało nagrodę APME w kategorii doskonałość dziennikarska za zaangażowanie w kwestie społeczne.

UWAGA!

W tym kursie nie ma rzeczy łatwych. Zmiana sposobu jazdy zawsze jest bardzo trudna. Całe czasopisma naukowe są poświęcone próbom zrozumienia, dlaczego ludzie opierają się zmianom. W połączeniu z zawirowaniami w środowisku medialnym, czasami sztywnymi przekonaniami na temat roli dziennikarzy i niesłabnącą presją czasu – łatwo zrozumieć, dlaczego wprowadzenie nawet skromnej zmiany w pracy redakcji może być trudne. Jednak uzbrojeni w nową wiedzę jesteście dobrze przygotowani, aby zacząć budować solidne dziennikarstwo rozwiązań w swojej redakcji.