Profil rozwiązań w twojej pracy reportera

Jeśli jesteś dziennikarzem wyspecjalizowanym w danej dziedzinie (dziennikarzem tematycznym), oto kilka sposobów, dzięki którym możesz zastosować profil rozwiązań w codziennej pracy:

 

Opisz lokalny program

 

Jak wspomniano wcześniej, artykuł rozwiązań jest dobrą metodą na przykucie uwagi czytelników, którzy mogą pominąć bardziej tradycyjną formę dziennikarską z powodu „zbyt przygnębiającego” tematu, jak np. przemoc z użyciem broni. Upewnij się, że przeprowadzasz wywiady z wieloma różnymi osobami. Greg Barnes z „Fayetteville Observer” wykorzystał ten sposób do zbadania, w jaki sposób gruziński program „Druga szansa” pomógł stosującym przemoc nastolatkom zacząć życie od nowa. Dzięki temu programowi Gruzja zaoszczędziła 4 mln dol. w ciągu trzech lat. Kluczem do takich narracji jest skupienie się na wzorcu, na którym opiera się lokalny program, a nie na samym programie. Dzięki temu twój artykuł nie będzie miał tak PR-owego wydźwięku.

 

Zlokalizuj rozwiązanie pochodzące z zewnątrz

 

Wymaga to zmiany definicji terminu „lokalne wiadomości”: z czegoś, co dzieje się w twoim mieście, na coś, co jest istotne dla twojego miasta. Meg Kissinger, reporterka „Milwaukee Journal Sentinel”, porównała niedomagający system ochrony zdrowia psychicznego w swoim mieście z innowacyjnymi programami ochrony praw pacjenta w Houston.

 

Porównaj dwa przypadki

 

Jeśli jakiś projekt nie udał się w jednym miejscu, a odniósł sukces w drugim, to gdzie tkwiła różnica? Keegan Kyle w „Orange County Register” zbadał nieudane wysiłki na polu walki z prostytucją w mieście Santa Ana. Następnie porównał historię z Santa Ana z udanym programem w pobliskim Anaheim. Co stanowi różnicę? Jak, jeśli w ogóle, Santa Ana może uczyć się od Anaheim?

 

Traktuj artykuły rozwiązań jak nekrologi

 

„The New York Times” ma setki gotowych nekrologów. Gdy umiera znana osoba, nekrolog uzupełnia się o kilka akapitów i można go szybko opublikować. Istnieje wiele interesujących artykułów rozwiązań, które da się wstępnie przygotować. A potem, gdy np. pojawią się raporty dotyczące bezrobocia, można szybko opublikować artykuł o pięciu amerykańskich firmach, które z powodzeniem radzą sobie ze zmieniającą się strukturą światowej siły roboczej.

"„Trzeba budować napięcie, aby zainteresować czytelników, więc nie informuj ich o wszystkim na końcu artykułu, tylko systematycznie rozdawaj zachęty na zasadzie »najpierw wydarzyło się to, potem tamto«. Jestem wielkim zwolennikiem nadawania problemom ludzkiej twarzy. Zawsze staram się opowiadać historie poprzez ludzi, ale wspierając się liczbami, by uwiarygodnić materiał”."

Meg Kissinger portrait
Meg Kissinger
„Milwaukee Journal Sentinel”