Wstęp

Na tym etapie teoretycznie znalazłeś już zaczątek fascynującej historii. Skąd wiesz, czy to coś dobrego?

Jak w przypadku każdej historii będziesz musiał sam zweryfikować ten pomysł.

Po pierwsze, przestrzegaj zasad dobrego dziennikarstwa. Postaraj się znaleźć wiele różnych perspektyw podczas opisywania historii. Przeprowadź wywiady z osobami, które nie mają szczególnego interesu w twoich działaniach. Zastanów się, kto opłaca twoje źródła wiadomości. 

Ocena potrzebna do zidentyfikowania dobrego tematu na artykuł rozwiązań jest podobna do oceny koniecznej do zidentyfikowania dobrego tematu na artykuł problemowy: co się stało i skąd wiemy, że to się stało? Różnica polega na dostrzeżeniu konsekwencji złego działania. W dziennikarstwie powiedzenie czegoś bywa problemem, a popełnienie pomyłki jest wykroczeniem. Powiedzieć, że coś działa, i pomylić się to przestępstwo. „Zbyt łatwowierny” to jedno z najgorszych określeń dla dziennikarza. Jak tego uniknąć? 

 

Nie przesadzaj

 

Nie sugeruj, że problem został rozwiązany – prawdopodobnie nie został. Nie ogłaszaj, że to najlepsze rozwiązanie – nie możesz tego wiedzieć. Nie przewiduj, że coś potrwa – możliwe, że nie. Ogranicz się do przekazania wiadomości: coś się dzieje, a to są dowody. Podobnie jak w przypadku tradycyjnej opowieści dowody to nie tylko dane. Dowody można również znaleźć w wywiadach, w pracy reporterów w terenie, w rozmowach z pierwszej ręki – w ten sposób dziennikarze zbierają informacje. Żadne rozwiązanie nie jest idealne. Upewnij się, że opiszesz te ograniczenia i trudności.

Taka ostrożność daje ochronę. Nie musisz martwić się o to, że jesteś odbierany jak adwokat, jeśli nie zgłaszasz roszczeń. W przypadku gdy rozwiązanie problemu upadnie kilka miesięcy później, nie wyjdziesz na naiwniaka. Po prostu opisałeś to, co działo się w tamtym czasie.

Te wytyczne dają swobodę. Nie musisz próbować klasyfikować i porównywać rozwiązań, aby znaleźć najlepsze. Możesz pisać o rozwiązaniach, które są tylko częściowo udane lub nawet nieskuteczne, o ile jest to interesująca lub ważna porażka. Możesz wyjaśnić czytelnikowi, dlaczego to robisz (zajrzyj do sekcji o niepowodzeniu). Po prostu szukasz dobrej historii do opowiedzenia.

Zdobądź pogląd przeciwny

 

 

 

W artykule rozwiązań bardzo ważne jest uwzględnienie dobrze poinformowanych sceptyków. Wysłuchanie ich i włączenie do artykułu różnych punktów widzenia – szczególnie gdy temat zbadany jest w niewielkim stopniu – doda twojemu dziennikarstwu wartości.

 

 

Jeśli to możliwe, użyj danych, aby przeanalizować wnioski płynące z artykułu.

 

Jak zauważono w sekcji Plasterki, zapewni to komfort pracy. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli wszystkie dane się zgadzają, to nie ma pewności, czy jakieś żywotne, prywatne interesy gdzieś się nie pochowały i działają sobie w najlepsze.

Bądź wyjątkowo ostrożny. Twoi rozmówcy będą się prawdopodobnie spieszyć, aby porozmawiać z tobą o artykule rozwiązań. Ty jednak nie powinieneś się spieszyć z uwierzeniem im. Zdobądź dowody na wsparcie każdego potencjalnego sukcesu.

„Musi istnieć określony problem lub ogólna zgoda, że problem istnieje. Popatrz na reakcje. Musi istnieć jakiś sposób pomiaru prawdziwości tej informacji. Jeśli informacja jest niesprawdzona, na przykład ludzie mówią: »Och, to jest świetne«, to naprawdę nie wystarczy. Potrzebujemy jakiegoś sposobu pomiaru. Jeśli reakcja lub rozwiązanie pojawiły się, ponieważ ktoś po prostu je sfinansował, prawdopodobnie nie jesteśmy tym zainteresowani, gdyż taki sposób działania uniemożliwia zastosowanie reakcji w wielu innych miejscach, gdzie chciałoby się ją odtworzyć lub wypróbować samodzielnie. I tu przechodzimy do następnej kwestii – czy rozwiązanie jest możliwe do wyskalowania? Czy można powtórzyć je gdzie indziej?”.

Janet Horne Henderson portrait
Janet Horne Henderson
The Seattle Times