Úvod

Naši kolegové z The Op-Ed Project to shrnuli nejlépe. Každé dobré nabízení tématu musí odpovědět na tři základní otázky:

1
No a?

Jak souvisí tento konkrétní příběh s obecnějšími debatami, které lidé vedou? Jak to ovlivní čtenářův život? Jaký je širší kontext?

2
Proč teď?

Jak tu zprávu ukotvit? Proč má být ten příběh napsán a zveřejněn právě teď, a ne minulý týden nebo třeba za rok? Myslete na výročí, svátky, trendy, aktuální události atd.

3
Proč já?

Co ve vašem životopise či zázemí z vás dělá vhodného autora pro napsání tohoto příběhu? Vybudujte si důvěru a jméno, pokud možno rychle.

Ale přiznejme si, tyto tři otázky jsou jen nezbytný základ. Nabídnout příběh zaměřený na řešení je mnohem složitější, protože řešení jsou pro řadu editorů i šéfredaktorů stále cosi podezřelého. Pokud takový příběh nabízíte, tady je několik věcí, které byste měli ve své stručné a výstižné korespondenci jasně zmínit:

Ukazatele, jež jste už našli, svědčící o tom, že jde o reakci, která stojí za další prozkoumání. Myslete na konkrétní ověřené údaje, různorodé věrohodné zdroje, cokoli, co editorům pomůže rychle pochopit, že děláte důkladnou investigativní práci.

Všechny možné limity těchto reakcí, které jste už zaznamenali. Editorovi to pomůže pochopit, že se nechystáte psát nepodstatnou vatu.

Krátký seznam různých uznávaných odborníků, které byste mohli využít pro rozhovory. Vezměte v potaz akademiky, lidi, kteří se tématu delší dobu věnují na prvotřídní úrovni, zákazníky, kteří produkt používají, a další. To pomůže editorovi dojít k závěru, že svou novinářskou práci myslíte vážně – že neplánujete oslovit k rozhovorům jen pár dobrodějů a pak usoudíte, že už máte hotovo.

A samozřejmě nezapomeňte na zcela základní věci: připojte své telefonní číslo a další kontaktní údaje. Určitě uveďte odkazy na své dřívější mediální výstupy, ať může editor krátce posoudit vaši práci. A připomeňte se zhruba po týdnu, pokud jste nedostali odpověď. Každý editor toho má hodně. Zdvořilé připomenutí většina z nich ocení.

„Děláme maximum pro to, aby příběh, na kterém pracujeme, měl prokazatelné výsledky nebo dává velký příslib, že přinese něco, co bude mít dopad. Potenciál k šíření je naprosto, naprosto zásadní. Jde o stejná měřítka, jako má filantropický dárce nebo impactový investor, kteří hledají potenciální projekty, v nichž by se mohli angažovat. Vypadá ta věc slibně? Má prokazatelné výsledky? Vykazuje výrazný růst? Je možné ji široce replikovat jinde? Stále víc vyhledávám příběhy, které jsou plastičtější, ne ty, kdy panuje naprostá shoda, že toto je ten správný přístup.“

Fred de Sam Lazaro portrait
Fred de Sam Lazaro
Příběhy, o kterých se nemluví (Under-Told Stories), PBS